SMBJ75A-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMBJ75A-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation :
600W
Peak Pulse Power :
600W
Pbfree Code :
No
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Rating :
600W
Element Configuration :
Single
Max Power Dissipation :
600W
Working Voltage :
7.5V
Termination :
SMD/SMT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Surge Current :
4.9A
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage :
9.58V
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Terminal Form :
C BEND
Test Current :
1mA
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Forward Voltage :
5V
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Clamping Voltage :
12.9V
Base Part Number :
SMBJ7.5
Capacitance :
1.9nF
Reverse Breakdown Voltage :
8.33V
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Peak Pulse Current :
4.9A
Direction :
Unidirectional
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Leakage Current :
5μA
Diode Element Material :
SILICON
Series :
SMBJ
Height :
2.62mm
Type :
Zener
Pin Count :
Voltage - Rated DC :
7.5V
Max Breakdown Voltage :
9.58V
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.57mm
Max Output Current :
46.5A
Width :
3.9mm