SMBJ7.5CA/54
Mfr.Part #
SMBJ7.5CA/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Length :
4.57mm
Mount :
Surface Mount
Type :
Zener
Max Operating Temperature :
150°C
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Number of Bidirectional Channels :
1
Series :
TransZorb®
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Voltage - Rated DC :
7.5V
Power Rating :
600W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Power :
600W
Peak Pulse Current :
46.5A
Base Part Number :
SMBJ
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Width :
3.94mm
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Clamping Voltage :
12.9V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Lead Free :
Contains Lead
Height :
2.44mm
Composition :
Zener
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
46.5A
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V