SMBJ64CA-M3/52
Mfr.Part #
SMBJ64CA-M3/52
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Peak Pulse Current :
5.8A
Terminal Form :
C BEND
Clamping Voltage :
103V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Bidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
64V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Published :
Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.8A
Series :
TransZorb®
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
2
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
33 Weeks
Type :
Zener
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Power :
600W
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Breakdown (Min) :
71.7V
Polarity :
Bidirectional
Reverse Standoff Voltage :
64V
Breakdown Voltage :
74.9V