SMBJ6.5-E3/52
Mfr.Part #
SMBJ6.5-E3/52
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Max Power Dissipation :
600W
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Operating Supply Voltage :
6.5V
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Breakdown Voltage :
7.22V
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V
Power - Peak Pulse :
600W
Number of Pins :
2
Base Part Number :
SMBJ
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Peak Pulse Power :
600W
Length :
5.59mm
Max Surge Current :
100A
Lead Free :
Lead Free
Polarity :
Unidirectional
Unidirectional Channels :
1
Number of Channels :
Series :
TransZorb®
Height :
2.44mm
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.3V
Width :
3.94mm
Clamping Voltage :
12.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
48.8A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ