SMBJ51A-13
Mfr.Part #
SMBJ51A-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Number of Elements :
1
Leakage Current :
5μA
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
C BEND
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Rating :
600W
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Height :
2.62mm
Power Dissipation :
600W
Number of Unidirectional Channels :
1
Voltage - Rated DC :
51V
Max Breakdown Voltage :
65.2V
Length :
4.57mm
Pin Count :
2
Element Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
51V
Clamping Voltage :
82.4V
Test Current :
1mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
65.2V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
No
Reverse Standoff Voltage :
51V
Number of Pins :
2
Series :
SMBJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Base Part Number :
SMBJ51
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Width :
3.9mm
Reverse Breakdown Voltage :
56.7V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminations :
Max Power Dissipation :
600W
Peak Pulse Power :
600W
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Max Surge Current :
7.3A
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Unidirectional Channels :
Peak Pulse Current :
7.3A