SMBJ45CA-QH
Mfr.Part #
SMBJ45CA-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Base Part Number :
SMBJ45
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMBJ
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Power - Peak Pulse :
600W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
72.7V
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.3A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
45V
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Applications :
Automotive
Polarity :
Bidirectional
Bidirectional Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Line Protection :
No
Additional Feature :
PRSM-MIN, UL RECOGNIZED
Configuration :
Single
Breakdown Voltage :
52.65V
Reverse Test Voltage :
45V
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
45V
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Breakdown (Min) :
50V