SMBJ45C-E3/52
Mfr.Part #
SMBJ45C-E3/52
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 45VWM 80.3VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Polarity :
Bidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Supply Voltage :
45V
Base Part Number :
SMBJ
Test Current :
1mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
45V
Number of Bidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
45V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamping Voltage :
80.3V
Max Surge Current :
100A
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
1μA
Number of Elements :
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Peak Pulse Power :
600W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.5A
Reverse Breakdown Voltage :
50V
Peak Pulse Current :
7.5A
Published :
Length :
5.59mm
Series :
TransZorb®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
80.3V
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
2.44mm
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Composition :
Zener
Lead Free :
Lead Free
Bidirectional Channels :
Number of Pins :
2
Width :
3.94mm
Type :
Zener
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
Power - Peak Pulse :
600W