SMBJ36HE3/5B
Mfr.Part #
SMBJ36HE3/5B
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Applications :
Automotive
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
Power - Peak Pulse :
600W
Clamping Voltage :
64.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.3V
Reverse Standoff Voltage :
36V
Max Power Dissipation :
600W
Number of Channels :
1
Breakdown Voltage :
40V
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Base Part Number :
SMBJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9.3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
36V
Max Surge Current :
100A
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Power Line Protection :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V
Published :
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
Zener
Min Operating Temperature :
-55°C
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Peak Pulse Power :
600W