SMBJ22AHR5G
Mfr.Part #
SMBJ22AHR5G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
22V
Voltage - Breakdown (Min) :
24.4V
Applications :
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
17.7A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Type :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Unidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMBJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
35.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
600W