SMBJ22A-QH
Mfr.Part #
SMBJ22A-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
16.9A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
22V
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Breakdown Voltage :
25.65V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Test Voltage :
22V
Power - Peak Pulse :
600W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Polarity :
Unidirectional
Unidirectional Channels :
1
Applications :
Automotive
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Breakdown (Min) :
24.4V
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Type :
Zener
Configuration :
Single
Terminal Form :
C BEND
Surface Mount :
yes
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMBJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Base Part Number :
SMBJ22
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
22V
Additional Feature :
PRSM-MIN, UL RECOGNIZED
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
35.5V