SMBJ220CA-QH
Mfr.Part #
SMBJ220CA-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AA
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Qualification :
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
220V
Breakdown Voltage :
246 V
Clamping Voltage :
356 V
Product Type :
TVS Diodes
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
356V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
RoHS :
Details
Working Voltage :
220 V
Surface Mount
Product Status :
Active
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Power - Peak Pulse :
600W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.7A
Termination Style :
SMD/SMT
Bourns
Packaging :
MouseReel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
Automotive, Telecom
Polarity :
Bidirectional
Number of Channels :
1 Channel
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
246V
Capacitance @ Frequency :
Brand :
Bourns
Supplier Device Package :
SMB (DO-214AA)
Base Product Number :
SMBJ220
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMBJ-Q
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)