SMBJ220CA-H
Mfr.Part #
SMBJ220CA-H
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC SMB
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Base Part Number :
SMBJ22
Series :
SMBJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Number of Elements :
1
Power Line Protection :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Configuration :
Single
Polarity :
Bidirectional
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Voltage - Breakdown (Min) :
246V
Additional Feature :
PRSM-MIN
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
600W
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.7A
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
356V
Number of Terminations :
2
Bidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Supply Voltage :
220V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ