SMBJ170CA-13
Mfr.Part #
SMBJ170CA-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB
Manufacturer :
Diodes Incorporated
DO-214AA, SMB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
3.9mm
Type :
Zener
Max Surge Current :
2.2A
Breakdown Voltage :
217.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
600W
Height :
2.62mm
Pbfree Code :
No
Element Configuration :
Single
Leakage Current :
5μA
Pin Count :
2
Peak Pulse Power :
600W
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
SMBJ170
Bidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Series :
SMBJ
Surface Mount
Number of Elements :
1
Published :
Reverse Breakdown Voltage :
189V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Dissipation :
600W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
Power Rating :
600W
Length :
4.57mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Max Breakdown Voltage :
217V
Test Current :
1mA
Working Voltage :
170V
Reverse Standoff Voltage :
170V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Voltage - Rated DC :
170V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Polarity :
Bidirectional
Terminal Form :
C BEND
Peak Pulse Current :
2.2A