SMBJ16A-M3/52
Mfr.Part #
SMBJ16A-M3/52
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Terminal Form :
C BEND
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
23.1A
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
23.1A
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Diode Element Material :
SILICON
Type :
Zener
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
600W
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Number of Elements :
1
Pin Count :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage :
18.8V
Power Line Protection :
No
Polarity :
Unidirectional
Series :
TransZorb®
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Reverse Standoff Voltage :
16V
Clamping Voltage :
26V