SMBJ15AHE3/5B
Mfr.Part #
SMBJ15AHE3/5B
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
No
Number of Terminations :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Reverse Breakdown Voltage :
16.7V
Number of Pins :
2
Leakage Current :
1μA
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
24.4V
Max Surge Current :
100A
Peak Pulse Power :
600W
Element Configuration :
Single
Pin Count :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
C BEND
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
SMBJ
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
Dual
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24.4V
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Breakdown Voltage :
16.7V
Reverse Standoff Voltage :
15V
Applications :
Automotive
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Direction :
Unidirectional
Operating Supply Voltage :
15V
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Number of Elements :
1
Power - Peak Pulse :
600W
Factory Lead Time :
33 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Current :
24.6A
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ