SMBJ14CA-M3/5B
Mfr.Part #
SMBJ14CA-M3/5B
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Bidirectional Channels :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14V
Power Line Protection :
No
Configuration :
Single
Type :
Zener
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Peak Pulse Power :
600W
Factory Lead Time :
33 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
25.9A
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Mounting Type :
Surface Mount
DO-214AA, SMB
Pbfree Code :
yes
Voltage - Breakdown (Min) :
15.5V
Reverse Standoff Voltage :
14V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Form :
C BEND
Published :
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
23.2V
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Series :
TransZorb®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Current :
25.9A
Breakdown Voltage :
16.4V