SMBJ130CA-M3/5B
Mfr.Part #
SMBJ130CA-M3/5B
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Clamping Voltage :
209V
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
2.9A
Series :
TransZorb®
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
DO-214AA, SMB
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
130V
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.9A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
1 (Unlimited)
Pin Count :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reverse Standoff Voltage :
130V
Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
600W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Bidirectional
Terminal Form :
C BEND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
Number of Elements :
No
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Breakdown Voltage :
151.5V