SMBJ130CA-13
Mfr.Part #
SMBJ130CA-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Max Surge Current :
2.9A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation :
600W
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Breakdown Voltage :
165V
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Power Rating :
600W
Test Current :
1mA
Element Configuration :
Single
Height :
2.62mm
Voltage - Rated DC :
130V
Reverse Breakdown Voltage :
144V
Max Power Dissipation :
600W
Bidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
130V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Power :
600W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Reverse Leakage Current :
5μA
ECCN Code :
EAR99
Series :
SMBJ
Length :
4.57mm
Width :
3.9mm
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
130V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
C BEND
Pbfree Code :
No
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Leakage Current :
5μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
2
DO-214AA, SMB
Pin Count :
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
209V
Breakdown Voltage :
165.5V
Polarity :
Bidirectional
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
SMBJ130
Peak Pulse Current :
2.9A