SMBJ130AHR5G
Mfr.Part #
SMBJ130AHR5G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Zener
Supplier Device Package :
No
Power - Peak Pulse :
600W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3A
Package / Case :
Applications :
Automotive
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
209V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMBJ
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
130V