SMBJ130AHM4G
Mfr.Part #
SMBJ130AHM4G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMBJ
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
209V
Unidirectional Channels :
Zener
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
600W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3A
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
130V