SMBJ12AHE3/52
Mfr.Part #
SMBJ12AHE3/52
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage :
13.3V
JESD-609 Code :
e3
Clamping Voltage :
19.9V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Max Surge Current :
100A
Direction :
Unidirectional
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Terminal Form :
C BEND
Applications :
Automotive
Test Current :
1mA
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Standoff Voltage :
12V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
Peak Pulse Power :
600W
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Type :
Zener
Leakage Current :
5μA
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
33 Weeks
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
30.2A
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
2
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
SMBJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Breakdown Voltage :
13.3V
Max Power Dissipation :
600W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Voltage :
12V