SMBJ120AHE3/52
Mfr.Part #
SMBJ120AHE3/52
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Power Line Protection :
No
Termination :
SMD/SMT
Terminal Form :
C BEND
Clamping Voltage :
193V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Reverse Standoff Voltage :
120V
Breakdown Voltage :
133V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
33 Weeks
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
Power - Peak Pulse :
600W
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Peak Pulse Power :
600W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Current :
3.1A
Test Current :
1mA
Pin Count :
2
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Surge Current :
100A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Unidirectional Channels :
1
Applications :
Automotive
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Zener
Element Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Number of Pins :
Operating Supply Voltage :
120V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
193V