SMBJ110CA-QH
Mfr.Part #
SMBJ110CA-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AA-2
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AA
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Product Type :
TVS Diodes
Supplier Device Package :
SMB (DO-214AA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
110V
Breakdown Voltage :
122 V
Number of Channels :
1 Channel
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Packaging :
MouseReel
Vf - Forward Voltage :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Clamping Voltage :
177 V
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package / Case :
DO-214AA-2
Brand :
Bourns
Series :
SMBJ-Q
Power Line Protection :
No
Bourns
Type :
Zener
Base Product Number :
SMBJ110
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
Mounting Type :
Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Qualification :
AEC-Q101
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
177V
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Working Voltage :
110 V
Power - Peak Pulse :
600W
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)