SMBJ110CA-M3/5B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMBJ110CA-M3/5B
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.4A
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
110V
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Polarity :
Bidirectional
Terminal Form :
C BEND
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
33 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Bidirectional Channels :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
600W
Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
2
Series :
TransZorb®
Breakdown Voltage :
128.5V
Clamping Voltage :
177V
Peak Pulse Current :
3.4A
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Number of Elements :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
110V