SMBG5928C/TR13
Mfr.Part #
SMBG5928C/TR13
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
DIODE ZENER 13V 2W SMBG
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Supplier Device Package :
SMBG (DO-215AA)
Radiation Hardening :
No
Element Configuration :
Single
Power - Max :
2W
Impedance :
7Ohm
Tolerance :
±2%
Number of Pins :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance-Max :
7Ohms
Zener Voltage :
13V
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 9.9V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
13V
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
SMBG5928
Datasheets
SMBG5928C/TR13
7Ohms ±2% 13V 1μA @ 9.9V -65°C~150°C 2W DO-215AA, SMB Gull Wing
SMBG5928C/TR13 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 9.9V.A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 13V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
SMBG5928C/TR13 Features
reverse leakage current of 1μA @ 9.9V
1μA @ 9.9V is the maximum voltage (Tol)