SMBG5928A/TR13
Mfr.Part #
SMBG5928A/TR13
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
DIODE ZENER 13V 2W SMBG
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Published :
Impedance :
7Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Zener Voltage :
13V
Number of Pins :
2
Supplier Device Package :
SMBG (DO-215AA)
Power - Max :
2W
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance-Max :
7Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 9.9V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
13V
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
SMBG5928
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
2W
Datasheets
SMBG5928A/TR13
7Ohms ±10% 13V 1μA @ 9.9V -65°C~150°C 2W DO-215AA, SMB Gull Wing
SMBG5928A/TR13 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 9.9V.Reverse leakage current reaches a maximum of 1μA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 13V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
SMBG5928A/TR13 Features
reverse leakage current of 1μA @ 9.9V
1μA @ 9.9V is the maximum voltage (Tol)