SMBG51A-M3/5B
Mfr.Part #
SMBG51A-M3/5B
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO215AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Peak Pulse Power :
600W
Diode Element Material :
SILICON
Polarity :
Unidirectional
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Reverse Standoff Voltage :
51V
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Pin Count :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~175°C TJ
Clamping Voltage :
82.4V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.3A
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
7.3A
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V