SMBG28A-M3/5B
Mfr.Part #
SMBG28A-M3/5B
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO215AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Clamping Voltage :
45.4V
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Mount :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13.2A
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Published :
Series :
TransZorb®
Reverse Standoff Voltage :
28V
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Unidirectional Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Type :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
10 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Current :
13.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Pulse Power :
600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V