SMBG10A/54
Mfr.Part #
SMBG10A/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO215AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Composition :
Zener
Published :
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Zener
Peak Pulse Power :
600W
Voltage - Breakdown (Min) :
11.1V
Base Part Number :
SMBG
Series :
TransZorb®
Clamping Voltage :
17V
Max Operating Temperature :
150°C
Peak Pulse Current :
35.3A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17V
Number of Unidirectional Channels :
1
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Rated DC :
10V
Supplier Device Package :
DO-215AA (SMBG)
Mount :
Surface Mount
Height :
2.41mm
Power - Peak Pulse :
600W
Width :
3.94mm
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
10V
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35.3A
Lead Free :
Contains Lead
Length :
4.57mm
Reverse Standoff Voltage :
10V
Power Rating :
600W