SMB8J13CAHM3/I
Mfr.Part #
SMB8J13CAHM3/I
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AA
Product Category :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Zener
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
21.5V
Power - Peak Pulse :
800W
Voltage - Breakdown (Min) :
14.4V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Bidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
37.2A