SMB3EZ30D5-TP
Mfr.Part #
SMB3EZ30D5-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
DIODE ZENER DO214AA
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMB)
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package :
Tape and Reel (TR)
Power - Max :
3 W
Base Product Number :
SMB3EZ30
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
30 V
Impedance (Max) (Zzt) :
16 Ohms
Series :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 22.5 V
Product Status :
Obsolete
Package / Case :
Datasheets
SMB3EZ30D5-TP
±5% 500 nA @ 22.5 V -55°C ~ 150°C (TJ) DO-214AA, SMB
SMB3EZ30D5-TP Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 500 nA @ 22.5 V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.5 V @ 200 mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
SMB3EZ30D5-TP Features
reverse leakage current of 500 nA @ 22.5 V
500 nA @ 22.5 V is the maximum voltage (Tol)