SMB3EZ18D5-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMB3EZ18D5-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER DO214AA
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Series :
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18 V
Tolerance :
±5%
Power - Max :
3 W
Base Product Number :
SMB3EZ18
Impedance (Max) (Zzt) :
6 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 13.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Datasheets
SMB3EZ18D5-TP
±5% 500 nA @ 13.7 V -55°C ~ 150°C (TJ) DO-214AA, SMB
SMB3EZ18D5-TP Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500 nA @ 13.7 V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 18 V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.5 V @ 200 mA must be supplied.
SMB3EZ18D5-TP Features
reverse leakage current of 500 nA @ 13.7 V
500 nA @ 13.7 V is the maximum voltage (Tol)