SMB10J8.5AHE3/5B
Mfr.Part #
SMB10J8.5AHE3/5B
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
No
Terminal Position :
Dual
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Element Material :
SILICON
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Max Reverse Leakage Current :
20μA
Pin Count :
2
Max Surge Current :
69.4A
Test Current :
1mA
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
69.4A
Applications :
Automotive
Base Part Number :
SMB10J
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Unidirectional Channels :
1
Operating Supply Voltage :
8.5V
Pbfree Code :
yes
Type :
Zener
Breakdown Voltage :
9.44V
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Termination :
SMD/SMT
Peak Pulse Power :
1kW
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
14.4V