SMB10J7.0AHE3/5B
Mfr.Part #
SMB10J7.0AHE3/5B
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 7VWM 12VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Direction :
Unidirectional
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Current :
83.3A
Package / Case :
DO-214AA, SMB
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Pin Count :
2
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12V
Terminal Form :
C BEND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Operating Supply Voltage :
7V
Max Reverse Leakage Current :
200μA
Peak Pulse Power :
1kW
Reverse Standoff Voltage :
7V
Breakdown Voltage :
7.78V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
SMB10J
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Type :
Zener
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Max Surge Current :
83.3A
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Applications :
Automotive
Unidirectional Channels :
1
Number of Unidirectional Channels :
1
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Test Current :
10mA
Number of Elements :
Power Line Protection :
No
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7V