SMB10J6.5AHE3/52
Mfr.Part #
SMB10J6.5AHE3/52
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.2V
Unidirectional Channels :
1
Operating Supply Voltage :
6.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Max Surge Current :
89.3A
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pin Count :
2
Peak Pulse Current :
89.3A
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Direction :
Unidirectional
Number of Unidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
7.22V
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Clamping Voltage :
11.2V
Applications :
Automotive
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Peak Pulse Power :
1kW
Termination :
SMD/SMT
Test Current :
10mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
SMB10J
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW