SMB10J6.0AHE3/5B
Mfr.Part #
SMB10J6.0AHE3/5B
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Current :
97.1A
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Pulse Power :
1kW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Reverse Leakage Current :
1mA
Applications :
Automotive
Number of Terminations :
2
Breakdown Voltage :
6.67V
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Unidirectional Channels :
1
Test Current :
10mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Base Part Number :
SMB10J
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Pin Count :
2
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Element Configuration :
Single
Direction :
Unidirectional
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
10.3V
Terminal Form :
C BEND
Operating Supply Voltage :
6V
Pbfree Code :
yes
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Clamping Voltage :
10.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Surge Current :
97.1A
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
6V