SMB10J5.0AHE3/52
Mfr.Part #
SMB10J5.0AHE3/52
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Direction :
Unidirectional
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Test Current :
10mA
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Reverse Standoff Voltage :
5V
Termination :
SMD/SMT
Element Configuration :
Single
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
9.2V
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Pin Count :
2
Terminal Form :
C BEND
Mount :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
6.4V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
5V
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Number of Unidirectional Channels :
1
Max Surge Current :
108.7A
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Applications :
Automotive
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
1 (Unlimited)
Base Part Number :
SMB10J
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
9.2V
Unidirectional Channels :
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
108.7A
Max Reverse Leakage Current :
1mA
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
1kW