SMB10J40AHM3/H
Mfr.Part #
SMB10J40AHM3/H
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Applications :
Automotive, Telecom
DO-214AA, SMB
Unidirectional Channels :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
15.5A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V