SMB10J14HE3/5B
Mfr.Part #
SMB10J14HE3/5B
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 14VWM 25.8VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Line Protection :
No
Termination :
SMD/SMT
Clamping Voltage :
25.8V
Type :
Zener
Breakdown Voltage :
15.6V
Unidirectional Channels :
1
Base Part Number :
SMB10J
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25.8V
Applications :
Automotive
Reverse Standoff Voltage :
14V
Supplier Device Package :
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Max Surge Current :
38.8A
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Polarity :
Unidirectional
Operating Supply Voltage :
14V
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
1kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
38.8A
Max Power Dissipation :
1kW
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14V
Published :
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW