SMB10J12HE3/5B
Mfr.Part #
SMB10J12HE3/5B
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 12VWM 22VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Applications :
Automotive
Peak Pulse Power :
1kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
SMB10J
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Max Surge Current :
45.5A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
22V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45.5A
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
Reverse Standoff Voltage :
12V
Max Operating Temperature :
150°C
Clamping Voltage :
22V
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Supply Voltage :
12V
Termination :
SMD/SMT
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Published :
Breakdown Voltage :
13.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Max Power Dissipation :
1kW