SMB10J12A
Mfr.Part #
SMB10J12A
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Product Category :
Base Part Number :
SMB10J
Terminal Position :
Dual
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Breakdown Voltage :
13.3V
Type :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
1kW
Direction :
Unidirectional
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Test Current :
1mA
Leakage Current :
5μA
ECCN Code :
EAR99
Max Surge Current :
100A
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Published :
Reverse Breakdown Voltage :
13.3V
Peak Pulse Current :
50.3A
Diode Element Material :
SILICON
Termination :
SMD/SMT
Pin Count :
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Clamping Voltage :
19.9V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Voltage :
12V