SMB10J11HE3/5B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMB10J11HE3/5B
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 11VWM 20.1VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
12.2V
Type :
Zener
Number of Unidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
12.2V
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
20.1V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Operating Supply Voltage :
11V
Base Part Number :
SMB10J
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Termination :
SMD/SMT
Max Surge Current :
49.8A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
49.8A
Applications :
Automotive
Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
20.1V
Reverse Standoff Voltage :
11V
Peak Pulse Current :
49.8A
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
11V
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
1kW
Supplier Device Package :
Published :
Composition :
Zener
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Max Operating Temperature :
150°C