SMAJ440CAE3/TR13
Mfr.Part #
SMAJ440CAE3/TR13
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 440VWM DO214AC
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
440V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Power Dissipation-Max :
1W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
440V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
C BEND
Base Part Number :
SMAJ440
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
500W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
MATTE TIN
Polarity :
Bidirectional
Breakdown Voltage-Min :
492V
Surface Mount :
yes
Breakdown Voltage-Max :
543V