SMAJ14CE3/TR13
Mfr.Part #
SMAJ14CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 14VWM 25.8VC DO214AC
Manufacturer :
Microchip Technology
Surface Mount
Material :
Metal
Power - Peak Pulse :
500W
Pbfree Code :
yes
Direction :
Bidirectional
Peak Pulse Power :
500W
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Published :
Terminal Form :
C BEND
JESD-609 Code :
e3
Bidirectional Channels :
DO-214AC, SMA
Test Current :
1mA
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Black
No
Peak Pulse Current :
19.4A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
28.2702mm
Base Part Number :
SMAJ14
Height :
19.05mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Pin Count :
2
Number of Terminations :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Pins :
Clamping Voltage :
25.8V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Number of Elements :
1
Reverse Standoff Voltage :
14V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
1W