SMA6J8.5AHM3/5A
Mfr.Part #
SMA6J8.5AHM3/5A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 8.5VWM 13.3VC DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45.1A
Type :
Zener
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Dual
Peak Pulse Current :
45.1A
Package / Case :
DO-214AC, SMA
ECCN Code :
EAR99
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Unidirectional Channels :
1
Power Dissipation-Max :
4W
Clamping Voltage :
13.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
9.4V
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
600W
Applications :
Automotive
Packaging :
Surface Mount
Terminal Form :
C BEND
Polarity :
Unidirectional
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Standoff Voltage :
8.5V