SMA5J7.5AHE3/5A
Mfr.Part #
SMA5J7.5AHE3/5A
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AC
Product Category :
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Direction :
Unidirectional
Number of Elements :
1
Test Current :
1mA
Number of Terminations :
2
Element Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Pulse Power :
500W
Pin Count :
2
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Base Part Number :
SMA5J
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Operating Supply Voltage :
7.5V
Max Reverse Leakage Current :
100μA
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Current :
38.8A
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Terminal Form :
C BEND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clamping Voltage :
12.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Breakdown Voltage :
8.33V
Max Surge Current :
38.8A
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Applications :
Automotive
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ