SMA5J6.5AHE3/5A
Mfr.Part #
SMA5J6.5AHE3/5A
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AC
Product Category :
Direction :
Unidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Type :
Zener
ECCN Code :
EAR99
Test Current :
10mA
Max Surge Current :
44.6A
Base Part Number :
SMA5J
Peak Pulse Current :
44.6A
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Power :
500W
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Voltage :
6.5V
Applications :
Automotive
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
11.2V
Unidirectional Channels :
1
Terminal Form :
C BEND
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.2V
Breakdown Voltage :
7.22V
Pin Count :
2
Pbfree Code :
yes
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ