SMA5J36AHM3/I
Mfr.Part #
SMA5J36AHM3/I
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AC
Power - Peak Pulse :
500W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.6A
Applications :
Automotive, Telecom
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V