SMA5J28HE3/5A
Mfr.Part #
SMA5J28HE3/5A
Description
TVS DIODE 28VWM 50VC DO214AC
Power - Peak Pulse :
500W
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Max Operating Temperature :
150°C
Power Line Protection :
No
Max Power Dissipation :
500W
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
Applications :
Automotive
Peak Pulse Power :
500W
Clamping Voltage :
50V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10A
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V
Zener
Unidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
28V
Operating Supply Voltage :
28V
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Base Part Number :
SMA5J
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Max Surge Current :
10A
Package / Case :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
50V
Breakdown Voltage :
31.1V