SMA5J26CAHE3/61
Mfr.Part #
SMA5J26CAHE3/61
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AC
Peak Pulse Power :
500W
Published :
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels :
Automotive
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
C BEND
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Diode Element Material :
SILICON
Base Part Number :
SMA5J
Element Configuration :
Single
Max Surge Current :
11.9A
Breakdown Voltage :
28.9V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
Termination :
SMD/SMT
Peak Pulse Current :
11.9A
Clamping Voltage :
42.1V
Power Line Protection :
No
Test Current :
1mA
Package / Case :
DO-214AC, SMA
JESD-609 Code :
e3
Direction :
Bidirectional
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Max Power Dissipation :
500W
Reverse Standoff Voltage :
26V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
Zener
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
40 Weeks
Operating Supply Voltage :
26V